TDC solgt

<FONT COLOR="#FF0000">BREAKING NEWS</FONT> De fem fonde, der ville købe TDC, fik accept fra 85,5 procent af aktionærerne, og ikke de 90 procent, som var målet. Fondene gennemfører dog købet alligevel og Danmarks største virksomhedshandel er ved at falde på plads.

Klokken seks torsdag morgen udløb fristen for TDC's aktionærer til at tage imod det tilbud på 382 kroner per aktie, som en række kapitalfonde havde fremsat. 85,5 procent af aktionærerne valgte at sige ja, viser fondenes foreløbige optælling. Dermed opnåede de ikke accept fra 90 procent, som i første omgang var målet.

Men fondene valgte i nat at sænke kravet til 85 procent og dermed er handlen en realitet.

For at få de sidste aktionærer til at komme med på vognen forlænger de fem fonde fristen til den 20. januar kl 6.01 om morgenen. Hvis de fem fonde opnår 90 procent af aktierne kan de tvangsindløse de resterende og afnotere selskabet fra børsen. Lykkedes det ikke at få 90 procent fortsætter selskabet på børsen, men med fondenes fælles selskab, Nordic Telephone Company, som største aktionær.

Fondene forventer dog at få nok aktier til at kunne afnotere aktien og handlen forventes gennemført fuldt ud inden 1. februar.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S