Billetlugen klar til Madonna

Billetlugen melder sig, trods gentagne fejl ved salg af billetter til store koncerter, mere klar end nogensinde.

Billetlugen står for 50.000 af de i alt 85.000 billetter til Madonna-koncerten i Horsens 24. august. Salget skulle starte på lørdag, men arrangørerne af koncerten med Madonna i Horsens har udsat starten på billetsalget med en uge. Billeterne kommer nu i stedet i handlen fra lørdag den 29. april. kl 9.30.

Billetlugens Call-center, som er salgskanal for arrangørerne, har tidligere haft problemer med at leve op til den store efterspørgsel på koncertbilletter. Blandt andet brød Billetlugens systemer sammen ved salget af billetter til Coldplay, U2, Robbie Williams og Bruce Springsteen. Men nu er Billetlugen efter sigende parat til den kommende efterspørgsel.

»Vi har opgraderet de flaskehalse, der var tidligere, og er nu mere klar end nogensinde,« siger direktør Jeppe Michael Jensen fra Billetlugen til ComON.

85.000 billetter sættes til salg. De 25.000 billetter via Fona og 10.000 ved personlig henvendelse på Horsens Ny Teater. Billetlugen skal dermed sælge hovedparten af billetterne, ialt 50.000.

Billetlugen sælger via sit call-center og online. Sidst der var problemer, blev også salget af billetter i Fona's butikker berørt af timelange køer.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos