Svensk DAB-farvel får ingen betydning i Danmark

Danmark fortsætter ufortrødent udviklingen af DAB på trods af Sveriges endelige beslutning om at slukke for teknologien.

Det får ingen betydning for den danske DAB-satsning, at den svenske regering har besluttet at skrinlægge DAB-satsningen hinsidan.

Det er udmeldingen fra DAB Danmark. Formand Paul Samsøe er ikke overrasket over svenskernes beslutning, der allerede blev luftet sidste år. Han har flere forklaringer på, at det ikke er lykkedes at etablere DAB på den anden side af Øresund.

»Svenskerne har ikke investeret nok i nyt eksklusivt programindhold, som der jo ikke er plads til på fm, og det er netop nøglen til succes på DAB. Kig bare på Danmark, Norge og England. Derudover har manglende adgang til at sende på DAB for de kommercielle stationer i Sverige også spillet ind,« siger Poul Samsøe.

De specifikke årsager i Sverige gør, at formanden for DAB Danmark hævder, at beslutningen ikke vil påvirke den danske satsning.

»Vi udbygger sendenettet med fuld fart i 2007, Radio 100FM og flere kommercielle kanaler er eller er på vej på DAB, og DR videreudvikler deres udbud endnu mere. Derfor kan man roligt sætte en DAB Digital Radio øverst på ønskesedlen til jul, siger formanden for DAB Danmark, Paul Samsøe, der også er underdirektør i DR Distribution.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job