Nobelpris til it-pionerer

Årets Nobelpris i fysik går til en britisk-kinesisk forsker for hans arbejde med optisk dataoverførsel og to amerikanere, som har udviklet CCD-chippen.

Nobelprisen i fysik 2009 skal deles mellem den britisk-kinesiske forsker Charles Kuen Kao og de to amerikanere Willard Sterling Boyle og George Elwood Smith. Fælles for alle tre er, at de har bidraget til den moderne it-revolution. Charles K. Kao arbejder på Standard Communication Laboratories i britiske Harlow og på University of Hong Kong.

Kao beregnede helt tilbage i 1966, hvordan lys kan overføres over fibre over lange afstande. På dét tidspunkt kunne lys kun overføres gennem fiber over en maksimal afstand på 20 meter. Forskeren opdagede, at renheden af glasset er den afgørende parameter - i 1970 kom den første "ultrarene" lysleder. I en fiber af fuldstændig rent glas kan lys teoretisk set overføres helt op til 100 kilometer.

I dag er der installeret mere end en milliard kilometer lysledere over hele verden. Det er nok til at nå rundt om Jorden 25.000 gange. Og hver eneste time kommer der flere tusinde kilometer til.

Den anden halvdel af Nobelprisen skal deles mellem Willard Sterling Boyle og George Elwood Smith. Deres opfindelse handler også om lys - de opfandt den første CCD (Charge Coupled Device) sensor. Denne teknik udnytter den fotoelektriske effekt, som Einstein opdagede i 1921, til at omdanne lys til elektriske signaler.

I første omgang blev CCD'er brugt i analoge videokameraer, men senere fulgte den digitale kamerarevolution med CCD-teknologien og dens videreudvikling, CMOS. Den samme teknologi bliver også brugt i teleskoper og mange medicinske instrumenter.

Nobelprisen uddeles hvert år den 10. december, som er dødsdagen for Alfred Nobel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere