Sander: Nedlæggelse af sikkerhedsråd er en udvidelse

Nedlæggelsen af Rådet for it-sikkerhed skal ses som en udvidelse af opmærksomheden omkring it-sikkerheden, lyder det fra videnskabsminister Helge Sander.

Når Rådet for it-sikkerhed ved årsskiftet er en saga blot, er det et udtryk for øget opmærksomhed på it-sikkerheden. Det mener videnskabsminister Helge Sander, der onsdag valgte at aflive det tre år gamle råd ved årets udgang.

»Der er tale om at vi udvider fokusen på it-sikkerhed,« siger Helge Sander til IT-avisen ComON.

Ministeren peger på at Teknologirådet frem over skal varetage Rådets for it-sikkerheds opgaver, ligesom Teknologirådet i langt højere grad skal tage handling på området og ikke kun analyserer problemerne, som det var tilfældet med sikkerhedsrådet.

Teknologirådet vil få assistance at Videnskabsministeriets særlige it-sikkerhedskontor samt et nyt it-sikkerhedspanel, der ifølge ministeren vil få en langt bredere sammensætning end Rådet for it-sikkerhed havde. Rådet, der havde Allan Fischer-Madsen som formand, talte otte medlemmer fra den danske it-verden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere