Portalfirmaet Yahoo har været under hårdt pres efter sin afvisning af Microsofts købstilbud, men nu har selskabet indgået en reklameaftale med Google, der skal skaffe en hårdt tiltrængt økonomisk saltvandsindsprøjtning. Aftalen betyder ekstra indtægter for Yahoo på helt op til fire milliarder kroner om året i de næste fire år, og den kan forlænges så løbetiden bliver op til ti år.
Partnerskabet medfører at Yahoo forpligter sig til at vise annoncer fra Google sammen med sine egne søgeresultater. De to firmaer er konkurrenter på søgemarkedet, men Google er langt den største med en markedsandel på næsten 70 procent i USA.
Google kan nu tilbyde sine annoncører, at deres reklamer både bliver vist på Google og Yahoo, og det kan gøre det lettere for selskabet at tiltrække nye kunder.
Yahoo og Google vil også samarbejde om at bygge bro mellem deres instant messaging-programmer, så brugerne kan kommunikere med hinanden.
Det ventes at aftalen mellem de to søgegiganter vil blive gransket nøje af monopol-myndighederne i USA. Formanden for et udvalg i senatet, der beskæftiger sig med monopoler, har allerede signaleret sin bekymring over aftalen.
Samtidig er forhandlingerne mellem Yahoo og Microsoft endegyldigt brudt sammen. Ifølge Yahoo er Microsoft ikke længere interesseret i at overtage selskabet eller den del af Yahoos forretning, der beskæftiger sig med internet-søgning.