USA frygter cyber-angreb

Den amerikanske minister for national sikkerhed Michael Chertoff sammenligner truslen fra internet med terrorangrebene den 11. september 2001.

USA kan blive udsat for ødelæggende elektroniske cyber-angreb mod landets infrastruktur. Det mener den amerikanske minister for national sikkerhed, Michael Chertoff, som talte på RSA Conference i San Francisco i denne uge. Han sammenlignede truslen fra nettet med terrorangrebene den 11. september 2001.

»Vi tager truslerne fra den virtuelle verden lige så alvorlige som dem fra den materielle,« sagde Chertoff.

Han henviste til, at målrettede angreb over nettet kan lamme finansinstitutioner eller kontroltårne i lufthavne, og mindene om bølgen af cyberangreb mod Estland sidste år, der menes at stamme fra Rusland.

Den amerikanske regering vil derfor udvikle et Early Warning-system, der skal opdage angreb under opsejling. Chertoff sammenlignede selv opgaven med det berømte Manhattan Project under Anden Verdenskrig.

En ekspert siger dog til Wired, at det er fuldstændig umuligt at udvikle et system, der kan forudsige et angreb endnu inden det er gennemført. Det svarer til at bygge en maskine, der kan se ind i fremtiden, mener eksperten.

Ministeren opfordrede it-sikkerhedsbranchen til at hjælpe myndighederne og appellerede til it-folkenes patriotiske ånd.

»Send os jeres bedste og klogeste hjerner for at bistå regeringen,« sagde han.

På et efterfølgende pressemøde indrømmede ministeren dog, at lønnen hos det offentlige slet ikke kan følge med de private it-sikkerhedsfirmaer. Derfor er der brug for medarbejdere, som brænder for at hjælpe deres land og ikke tænker på lønnen, mener ministeren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect