Google har MSN-kniven for struben

Søgemaskinen Google skal stramme sig an, hvis man ikke vil tabe kampen til Microsofts damptromle MSN Search, mener Kim Frederiksen fra danske Addvisors.

Microsoft kommer til at dominere søgemarkedet med sin MSN Search, med mindre Google strammer op nu. Det mener kreativ direktør i det danske reklamebureau Addvisors, Kim Frederiksen.

»Problemet for Google og fordelen for MSN er, at det er Microsoft der ejer den. Og Microsoft har den fordel, at de styrer vores operativsystem, og de kan bestemme, hvilke søgefunktioner de vil bundle ind i styresystemet og andre af deres produkter,« siger Kim Frederiksen til ComON.

Han mener, at Microsoft laver et bedre værktøj i forhold til Google, der ellers dominerer søgemarkedet i øjeblikket.

»Det er ligesom, da der var browserkrig for nogle år siden. Jeg var dedikeret Netscape-bruger, men på et tidspunkt giver man op, fordi det andet produkt er bedre. Og jeg tror, at MSN vinder, desværre, fordi de er bedre rustet. Det kommer til at tage langt tid, forhåbentlig, for når det sker, så vil Microsoft have monopol på søgemarkedet,« siger han.

Han vurderer, at en søgekrig, som fronterne er ved at blive trukket op til, let kan vare 5 til 10 år. En af Googles store hovedpiner er ifølge Kim Frederiksen forfalskning af klik, det såkaldte »clickfraud«.

»Clickfraud er en kæmpe bombe under Google. Det skyldes, at Google har lavet en regel, der siger, at vi (som Google-partner, red.) er nødt til at underskrive en erklæring under engelsk lov. Hvis der bliver svindlet med links til en af mine kunder, kan jeg ikke betale det tabte tilbage til kunden, i stedet kan jeg få kredit, som jeg kan bruge i Googles system. Men den regel gælder ikke i Danmark, så jeg er nødt til at betale pengene tilbage til kunden,« forklarer han.

Han kritiserer også Googles AdSense-program for at være uigennemsigtigt, blandt andet ved at det er svært at se, hvor trafikken kommer fra. Han mener, at Google simpelthen blot forsøger at fralægge sig ansvaret.

»Alt i alt prøver de at fralægge sig ansvaret. Og det er problematisk, for det kan de tillade sig at gøre i USA, europæisk lov er meget strengere. Google har jo tabt adskillige retssager i Europa, blandt andet i Frankrig, og snakken i krogene går på, hvorvidt Google trækker sig helt ud af Europa på grund af de tabte sager.«

Han tilføjer, at når Google taber en retssag, giver det blod på tanden hos andre, der har fingeren på aftrækkeren, til at lægge sag an mod søgegiganten.

Microsoft lancerede MSN Search tilbage i starten af februar i år.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice