Bestyrelse hilser nye TDC-ejere velkommen

Den eksisterende bestyrelse for TDC hilser de nye ejere af teleselskabet velkommen, efter at det lykkedes fem kapitalfonde at købe 85,5 procent af aktierne i den danske telekæmpe.

TDC's bestyrelse hilser de fem kapitalfonde, som nu sidder på 85,5 procent af aktierne i TDC, velkommen.

»Selv om salget endnu ikke er afsluttet, må vi forvente, at TDC i løbet af kort tid skifter ejere. Jeg hilser i så fald NTC velkommen som den nye kontrollerende aktionær,« siger TDC's bestyrelsesformand Thorleif Krarup med henvisning til at de fem kapitalfonde, gennem deres fælles selskab Nordic Telephone Company (NTC) har givet de tilbageværende aktionærer en frist frem til 20. januar til at sælge deres aktier inden fondene tvangsindløser aktierne og afnoterer selskabet fra fondsbørsen. Det kan fondene gøre, når de sidder på mere end 90 procent af aktierne.

Onsdag den 30. november fremsatte de fem fonde et tilbud til TDC's aktionærer om at købe aktierne til 382 kroner per styk. Et købstilbud, der blev anbefalet af TDC's bestyrelse.

»Jeg vil på bestyrelsens vegne sige, at det er tilfredsstillende med den markante opbakning til bestyrelsens anbefaling om at sælge aktierne til NTC, som accepten blandt de 85,5 procent af aktionærerne er et udtryk for,« siger Thorleif Krarup og fortsætter:

»Bestyrelsen har noteret sig, at ATP ikke for nærværende har accepteret tilbuddet fra NTC, men at ATP samtidig har udtrykt fuld tillid og opbakning til TDC's bestyrelse og direktion og har anerkendt den indsats, som ledelsen i TDC har udvist i behandlingen af købstilbuddet. ATP har endvidere fundet det naturligt, at bestyrelsen har anbefalet en accept af købstilbuddet,« tilføjer Thorleif Krarup.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision