Dansk teknologi holder styr på mobiltelefoner

Et samarbejde mellem Miralix og Sonofon åbner op for integration af virksomhedens mobiltelefoni, kalendersystem og fastnettelefoni.

Den danske softwareproducent Miralix har udviklet en ny løsning til overvågning af virksomhedens mobiltelefoner. Med den nye pc-baserede løsning kan virksomhedens omstilling finde ud af, om medarbejdernes mobiltelefoner er optaget, før der viderestilles til dem.

»Vores kunder har spurgt efter en løsning på overvågning af virksomhedens mobiltelefoner, således at de slipper for at viderestillede kald til optagede mobiltelefoner går tabt,« siger Preben Kirkeby, adm. direktør for Miralix.

Den enkelte medarbejder kan selv bestemme, hvilke mobilnumre, der skal overvåges, og bruge mobiltelefonen til at oprette og ændre en fraværsmarkering ved spontane aktiviteter. Fraværsmarkeringen overføres automatisk til medarbejderens kalender.

Miralix MobileLink kræver et StatusPlan-abonnement hos teleselskabet Sonofon. StatusPlan er et nyt produkt fra Sonofon, som gør det muligt at se, om telefonen er slukket, optaget eller ledig.

»Stadig flere af vores erhvervskunder benytter muligheden for at viderestille fastnettelefonen til mobiltelefonen og i det hele taget bruge mobiltelefoner som deres primære telefon. Når personalet i omstillingsfunktionen ikke kan se, om mobiltelefonen er ledig, er konsekvensen desværre væsentligt forringet kundeservice,« kommenterer Steen Høgh, markedsdirektør i Sonofon.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS