IFPI: Vi kan lukke danske piraters net

IFPI Danmark mener at have fået Højesterets ord for, at internetudbyderne skal cutte piraters opkopling. Udmeldingen bekræftes af både jurister og teleselskaber.

Pladebranchens interesseorganisation, IFPI, tabte i sidste uge et vigtigt slag til piraterne, da EU-parlamentets Kultur- og Uddannelseskomite valgte at ignorere pladebranchens ønskede stramning af de europæiske regler vedrørende ulovlig fildeling.

På trods af nederlaget lader IFPIs danske afdeling sig ikke umiddelbart slå ud. De vil kæmpe for, at danske internetudbydere skal have en større rolle i bekæmpelsen af pirateri.

IFPI Danmark mener ikke blot, at udbyderne skal blokere adgangen til ulovlige fildeling-sites, men også at de skal filtrere den digitale trafik.

»Dette filter skal så identificere filernes unikke træk - for eksempel et omkvæd fra sang eller slutningen af en film,« siger advokat hos IFPI Danmark, Jakob Plesner

Ifølge den nuværende lovgivning kan organisationen ikke tvinge internetudbyderne til at filtrere trafikken på deres servere.

Til gengæld føler IFPI Danmark sig på sikker grund, når det drejer sig om at lukke for piraters internetopkopling - i hvert fald på nationalt plan.

Jakob Plesner gør opmærksom på, at en Højesteretskendelse fra 10. februar 2006 fastslår, at internetudbydere har et medansvar for, hvad deres brugere stiller til rådighed på nettet, og at udbyderen har pligt til at gribe ind, hvis der foregår ulovlig fildeling.

»Det betyder, at udbyderen skal lukke for kundens internetforbindelse,« siger Jakob Plesner til ComON.

Hvis den situationen opstår, er der dog ikke noget til hinder for, at piraterne kan gå til en anden udbyder:

»Som det ser ud nu, kan man ikke blive blacklistet,« siger advokatfuldmægtig Peter Kaas. Han er ansat i advokatfirmaet Lett, og er desuden medlem af Danske IT-advokater.

Hos piratgruppen.org undrer man sig over IFPIs skråsikkerhed:

»Den kendelse har jeg ikke hørt om. Det er formentlig et spørgsmål om fortolkning,« siger piratgruppens talsmand Sebastian Gjerding. Han understeger samtidig, at han vil undersøge sagen, inden han udtaler sig yderligere.

Han er dog ikke i tvivl om, at metoden er forkert:

»For det første kan man ikke bare kappe forbindelsen på baggrund af en mistanke. Man kan ikke straffe, før der er fældet en dom, « siger Sebastian Gjerding.

Højesteretskendelsen giver belæg for kontante indgreb over for fildelerne.

»Kendelsen siger, at hvis man har en server, der transmitterer ulovligt materiale, så skal internetudbyderen lukke forbindelsen. Denne pligt gælder sandsynligvis også, hvis udbyderens kunde bruger en internetforbindelse til ulovlig fildeling. Det er min umiddelbare vurdering«, udtaler advokatfuldmægtig Peter Kaas.

»Men man skal som rettighedshaver i princippet hver gang dokumentere en krænkelse i den konkrete sag,« uddyber han.

Teleselskabet TDC er godt klar over, at de har ansvar for at lukke piraters opkopling. Men de foretager sig ikke noget, før en dommer har godkendt det.

»Det er ikke nok, at IFPI henvender sig - de skal have en dommerkendelse. Har de det, så lukker vi selvfølgelig forbindelsen«, siger kommunikationsrådgiver hos TDC, Ib Konrad Jensen.

Hos piratgruppen anser man idéen om at kappe internetforbindelsen som et meget alvorligt og uretfærdigt indgreb i individets frihed.

»Det svarer jo til håndsafhugningen fra gamle dage. Internettet er så vigtigt et kommunikationsredskab i denne verden. Den ret kan man ikke fratage folk,« siger Sebastian Gjerding.

IFPI arbejder for tiden på et forslag, der skal advare forbrugeren, inden internetforbindelse bliver kappet. Det vil igen involvere udbyderne, som skal formidle denne advarsel, så snart den ulovlige fildeling spores. Først efter et bestemt antal advarsler, skal internadgangen lukkes.

»På den måde vil man undgå, at folk bliver straffet, hvis deres forbindelse for eksempel er blevet hacket. Men det vil kun være aktuelt i de mindre sager«, uddyber Jakob Plesner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS