Dansk it-pris til Google

Lederen af Googles nye udviklingsafdeling i Århus modtog årets It-initiativpris på It-forum Midtjyllands årsmøde, der satte fokus på web 2.0.

»Brug brugerne«. Det var hovedbudskabet på It-forum Midtjyllands årsmøde i Århus onsdag, der tiltrak omkring 200 deltagere fra erhvervslivet og den offentlige sektor. Konferencen havde i år fokus på den nye generation af internet-tjenester som MySpace, YouTube og Wikipedia og fænomener som blogging og podcasting, hvor brugerinvolvering er i højsædet - kort sagt web 2.0.

Formanden for DI's branchefællesskab Itek, Tom Togsverd, understregede, at det største problem for it-firmaerne fortsat er at skaffe kvalificerede medarbejdere.

»Den største udfordring vi har som erhverv er at få skabt en fødekæde til vores virksomheder. Vi skal være bedre til at forklare, at i en verden hvor der er mange problemer, så er it en del af svaret,« sagde Tom Togsverd.

Dagens højdepunkt var uddelingen af It-prisen Midtjylland 2007 og It-initiativprisen. Alexandra Instituttet i Katrinebjerg fik It-prisen Midtjylland 2007 for sin rolle som fremtrædende brobygger mellem offentlig it-forskning og erhvervsliv. Århus-borgmester Nicolai Wammen overrakte prisen til Ole Lehrmann Madsen, der ud over at være direktør på Alexandra Instituttet er professor ved Datalogisk Institut på Aarhus Universitet.

»Vi åbner dørene til forskernes laboratorier og giver virksomhederne adgang til kommercielt interessante forskningsresultater. Samtidig får forskere og studerende lejlighed til at afprøve nye teorier og ideer i praksis og få inspiration til nye problemstillinger,« sagde Ole Lehrmann Madsen.

It-initiativprisen gik til Lars Bak, der er leder for Googles nye udviklingsafdeling i Katrinebjerg i Århus. I april måned i år åbnede Google sin nye danske afdeling i Århus. Lars Bak er selv uddannet datalog fra Aarhus Universitet og har bl.a. arbejdet 10 år i USA.

Den årlige IT-pris er blevet uddelt i de sidste syv år. I 2006 blev prisen uddelt til The Animation Workshop i Viborg.

Blandt foredragsholderne på konferencen var Morten Wagner fra Viborg-firmaet Freeway, der ifølge sine egne oplysninger står bag 25 procent af trafikken på den danske del af internettet med sine tjenester som dating.dk og arto.dk.

LEGO-arkitektekten Mark William Hansen gav et smugkig på firmaets kommende virtuelle verden, LEGO Universe, hvor barnlige sjæle i alle aldre kan bygge med digitale klodser. LEGO Universe skal efter planen være færdig mod slutningen af næste år.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS