Call Me har ryddet op efter Debitel

Call Me, der har overtaget teleselskabet Debitel, har i samråd med Forbrugerombudsmanden ændret markedsføringen, så den overholder reglerne. Call Me har også løst de klagesager, som Debitel efterlod, da Call Me overtog deres kunder.

I løbet af det sidste år er bunken af sager mod det tidligere Debitel vokset hos Forbrugerombudsmanden. Nu er selskabet overtaget af Call Me A/S, der bestræber sig på at sikre, at de overholder markedsføringsloven og teleretningslinjerne.

"Jeg er meget tilfreds med samarbejdet med Call Me om at sikre, at selskabet fremover overholder reglerne," siger forbrugerombudsmand Henrik Øe.

Forbrugerombudsmanden modtog blandt andet klager over, at Debitels oplysninger om mindstepris ikke svarede til den pris, forbrugerne betalte.

Forbrugerombudsmanden har været i dialog med Call Me A/S om ulovligheder og problemer i markedsføringen, og om mulige løsninger. Call Me har efterfølgende foretaget forskellige kommunikationsmæssige ændringer i markedsføringen.

Call Me har desuden meddelt Forbrugerombudsmanden, at de helt stopper med visse typer af markedsføring og fremgangsmåder, som Debitel benyttede sig af.

Call Me har også løst de klagersager, selskabet selv overtog fra Debitels kunder samtidigt med, at de overtog virksomhederne. Sagerne hos Forbrugerombudsmanden er afsluttet med en indskærpelse til Call Me A/S om at overholde markedsføringsloven og teleretningslinjerne fremover.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics