Giganter går til kamp mod spam

Microsoft, AOL og Yahoo, tre af de største spillere på nettet, går i kamp mod spam. De er trætte af, at deres e-mail tjenester benyttes som spam-centraler.

De tre giganter siger ifølge BBC online at de vil arbejde sammen - også med andre selskaber - om at udvikle en metode der kan blokere for den uønskede reklamemail.

»Nu er tiden kommet, hvor både konkurrenter og branchen generelt må arbejde sammen for at adressere problemet,« siger David Cole fra Microsoft portalnetværk MSN til BBC online.

Det formodes at mere end 40 procent af den mail, der ankommer i brugernes e-mail konti hver dag, er spam. Og en betragtelig del af de mange uønskede reklamemails sendes fra e-mail der er oprettet hos MSN, Yahoo og AOL.

I en melding siger trioen at de håber at de »drastisk kan nedsætte spammernes mulighed for at benytte AOL's, Microsofts og Yahoos e-mail tjenester til at udsende spam.«

Et af de første tiltag mod spam er derfor at det skal gøres mere vanskeligt at oprette en gratis e-mail adresse. Samtidig skal det gøres nemmere for brugerne at kommunikere med tjenesterne, så de sammen kan finde frem til de mailkonti der misbruges til spam.

I USA har spam været oppe på politisk plan. To senatorer har varslet et lovforslag som vil gøre det strafbart at udsende spam til og fra amerikanske e-mail adresser. Og også i EU har problemstillingen været diskuteret.

Herhjemme er det allerede ulovligt at udsende reklamemails uden modtagerens accept - men den lov er umulig at holde i hævd, hvis spammeren udsender spamen fra en udenlandsk mailserver.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Anklagemyndigheden

    IT-projektleder hos Rigsadvokaten

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS