Nyt klagenævn skal stoppe piraterne

Flere partier i Folketinget vil oprette et klagenævn, der skal kunne pålægge internetudbyderne at blokere for websites, der muliggør pirateri.

Hvis det er op til SF og Socialdemokratiet, skal et nyt klagenævn have mulighed for at bestemme, hvorvidt internetleverandørerne skal blokere for sider såsom Pirate Bay. Det skriver Version2.

Således har SF's it-politiske ordfører Hanne Agersnap fået støtte fra Socialdemokratiet til et beslutningsforslag om oprettelsen af et klagenævn, der skal træffe afgørelser i forbindelse med krænkelser af ophavsret på internettet.

I forslaget fremgår det blandt andet, at det nye klagenævn skal kunne pålægge udbyderne »at blokere links til internetsider, der muliggør krænkelse af ophavsrettigheder«. Dermed er der lagt op til en diskussion om, hvorvidt det fortsat skal være op til de civile domstole at afgøre, om trafikken til bestemte hjemmesider skal lukkes, eller om et klagenævn skal tage beslutningen i sådanne sager.

Telekommunikationsindustriens direktør, Ib Tolstrup, tager hul på debatten ved at beskrive forslaget som en smuk tanke, der bliver umulig at gennemføre i praksis.

»Det er en politisk korrekt handling, men det har ikke nogen større effekt, og det kan man se ud fra fortiden. Så når man kræver, at der lukkes, så ser det rigtigt ud, men det batter ikke noget, for i løbet af en uge er det omgået. Nettet er i bund og grund internationalt og tilgængeligt for alle,« siger Ib Tolstrup til Version2.

Kravet om at udbyderne skal lukke for sites, der krænker opretshaverne, har været til voldsom diskussion, efter fogedretten på Frederiksberg i februar pålagde Tele2 at blokere for deres brugeres adgang til mange fildeleres yndlingsside, Pirate Bay.

Kritikken har blandt andet gået på, at EU-reglerne om ophavsret tolkes så forskelligt, at noget kan være forbudt i Danmark og tilladt i Sverige.

»Hvis man vil pålægge internetudbydere at blokere for deres kunders adgang til hjemmesider på internettet, er det nødvendigt med klokkeklare retningslinjer. Vi bevæger os gradvist ind i en gråzone, hvor internetbrugerne fremadrettet kan blive begrænset i deres adgang til lovligt indhold på nettet, uden at der er fuldstændig klarhed over det juridiske grundlag,« udtalte Tele2 regulatoriske chef, Nicholai Pfeiffer, dengang til ComON.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S