Svensk Internet-bank åbner i Danmark

En ny Internet-bank går i krig mod de etablerede banker. Firstviewbank vil erobre 150.000 bankkunder inden tre år. Banken åbnede for de elektroniske døre i dag, onsdag.

I dag åbnede en ny elektronisk bank for dørene. Bag den nye bank, Firstviewbank , står en af Nordens største banker i form af svenske FöreningsSparbanken. Det skriver Politiken i dag.


Målet for Firstviewbank er 150.000 kunder inden for tre år. Og strategien er klar: I stedet for at satse på at blive kundernes eneste bank, vil Firstviewbank fremstå som en 'bankportal' hvor kunderne kan finde de bedste tilbud fra bank- og finansverdenen. Allerede nu kan man finde sammenligninger over rentesatser i de danske banker, og inden længe vil man også kunne sammenligne realkreditinstitutioner.


- Vi vil altid være blandt de ti billigste på de forskellige bankprodukter, men ikke nødvendigvis de billigste. Det handler om langsigtet troværdighed, så vi går ud med vilkår, som vi kan holde over for kunderne, siger bankchef Peter Nordblad til Politiken.


Det er gratis at blive medlem af bankens webtjeneste, og man behøver ikke være kunde i banken for at få adgang til de informationer, der ligger på siderne.


(Kilde: Politiken)

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S