Gartner: It-sikkerhed er præget af hype

Gartner mener at mange virksomheder uden grund holder sig tilbage fra at bruge nettets muligheder fordi de frygter sikkerhedstrusler som ikke eksisterer.

Sikkerhedsbranchen er stadig domineret af hype, mener konsulentfirmaet Gartner, som efterlyser en realistisk vurdering af sikkerhedsrisikoen i forbindelse med nye teknologier. På Gartners IT Security Summit i denne uge i Washington D.C. har firmaet udpeget de fem mest udbredte misforståelser når det gælder it-sikkerhed.

»Mange virksomheder venter med at implementere nye produktivitets-fremmende teknologier, som trådløse lokalnetværk og IP-telefoni, fordi der har været så meget hype omkring de potentielle trusler mod sikkerheden,« kommenterer Gartners chef-analytiker Lawrence Orans.

På listen over de fem største misforståelser ligger sikkerhedsproblemer med ip-telefoni på førstepladsen. Gartner mener at det er meget usandsynligt at ip-samtaler kan aflyttes, og det kræver, at angriberen befinder sig i det samme lokalnetværk.

Heller ikke mobil malware - internet-orme og vira som angriber mobiltelefoner - bør få den it-ansvarlige til at ligge vågen om natten. Ifølge Gartner har antivirus-firmaerne overdrevet truslen fra mobile vira, og desuden bør virus-beskyttelsen ikke ligge på den enkelte enhed, men i selve netværket.

På tredjepladsen kommer de såkaldte »Warhol orme«, som f.eks. SQL Slammer, der inficerede alle sårbare maskiner på internet i løbet af få minutter. Mange virksomheder tør ikke bruge internet til kritisk trafik, fordi de frygter at en orm som SQL Slammer kan få hele nettet til at bryde sammen. Men Gartner mener, at denne frygt er ubegrundet.

Gartner advarer desuden mod at tro, at de nye lovningsmæssige krav til it-systemer automatisk fører til højere sikkerhed. Virksomheder bør i stedet fokusere på at købe software med færre sikkerhedshuller.

Den sidste udbredte misforståelse er, at det er usikkert at forbinde sig til trådløse hotspots. Gartner anbefaler at bruge access-points med 802.1X-kryptering og installere klient-baseret software, f.eks. fra AirDefense eller AirMagnet, som reducerer risikoen for at forbinde sig til et falsk access-point.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS