It-chefer forventer problemer med Service Pack 2

De fleste it-chefer forventer problemer i forbindelse med installation af Service Pack 2, viser ny amerikansk undersøgelse.

Microsofts seneste opdateringspakke til Windows XP får en kølig modtagelse hos de fleste virksomheder. En rundspørge blandt it-chefer i USA viser at 63 procent forventer, at installationen af Service Pack 2 bliver den mest besværlige opdatering af Windows nogensinde.

InsightExpress-undersøgelsen viser også at 66 pct. af it-cheferne forudsiger at antallet af opkald til firmaets it-afdeling vil stige i forbindelse med opdateringen, mens 30 pct. endnu ikke har gjort sig nogle tanker om, hvordan SP2 vil påvirke virksomhedens support-funktion.

En undersøgelse fra det britiske sikkerhedsfirma Mi2g viser at virksomhederne har delt sig i to omtrent lige store lejre. Halvdelen har valgt at bruge den automatiske opdateringsfunktion til at installere pakken på medarbejdernes pc'er, mens den anden halvdel først vil gennemføre en udførlig test og derefter installere pakken manuelt.

»Mange it-chefer opfatter Service Pack 2 som en trussel mod virksomhedens drift - en tvungen sikkerheds-opgradering - som kan underminere stabiliteten og tilgængeligheden af mange kritiske forretnings-funktioner fordi ældre software-applikationer vil udvikle tilfældige fejl,« siger D.K. Matai, direktør for Mi2g.

Selvom man har installeret Service Pack 2 kan man ikke være sikker på, at alle sikkerhedshuller er lukket. Eksperter har allerede fundet flere fejl i pakken, der kan gøre det lettere at smugle kode ind på systemet.

Danske Thor Larholm forudsiger, at de første kritiske sikkerhedsfejl i SP2 - og internet-orme, som udnytter hullerne - vil dukke op i løbet af de næste uger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere