Politikere mødes virtuelt

Bella Center forbindes med et globalt netværk af videokonferencerum.

Artikel top billede

Til december ventes op mod 15.000 delegerede og 4.000 mediefolk fra hele verden til klimatopmødet COP15 i København. Men selv dem, der ikke kan rejse til København, får alligevel mulighed for at deltage i forhandlingerne. Der skal indrettes fire såkaldte TelePresence-rum i Bella Center, der forbindes med 77 andre TelePresence-rum i hele verden og med det danske Klima- og Energiministerium og flere danske ambassader samt FN-lokationer.

Her kan politiske beslutningstagere og NGO’er så drøfte klimaproblemerne uden det forbrug af tid, penge og CO2, der er forbundet med en rejse til København.

Det er Cisco, der har fået kontrakt på at installere de virtuelle konferencerum i Bella Center. Den såkaldte Global Climate Change Meeting Platform skal stå til rådighed både før, under og efter topmødet i december. Her er der live-video, lyd- og web-konferencefaciliteter for deltagerne.

»Mødeplatformen er en del af den danske regerings forpligtelse til at gøre COP15 så miljøvenlig, samarbejdsvenlig og effektiv så muligt. Cisco TelePresence og Global Climate Change Meeting Platform giver de delegerede mulighed for at mødes med kollegaer, eksperter og rådgivere fra hele verden, så de får det bedst mulige grundlag for at indgå en aftale,« siger Svend Olling, kontorchef i Udenrigsministeriet.

Leverandøren fremhæver, at man også selv har taget sin egen medicin. I sin egen organisation har Cisco installeret 650 TelePresence-enheder i 45 lande, hvilket har nedbragt rejseaktiviteten blandt medarbejderne og dermed medført en besparelse i CO2-udledningen.

Danmark er ansvarlig for de praktiske aspekter af COP15 i samarbejde med FNs Climate Change-sekretariat. Konferencen holdes den 7.-18. december i København. Målet er at få alle verdens lande med i en global aftale, der skal bidrage til at reducere udledningen af menneskeskabte drivhusgasser.
 

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,