Apple holdt Intel-forhandlinger hemmelige

Indtil sidste øjeblik, blev forhandlingerne mellem Apple og Intel holdt hemmelige overfor Apples partner IBM.

New York Times skriver, at Apple under ingen omstændigheder havde tænkt sig at varsko IBM forud for bruddet med dem. I de sidste to uger hvor Apple første intense forhandlinger med Intel om at skifte til deres processorer, blev IBM holdt på afstand.

IBM havde dog hørt en del rygter i pressen og forsøgte ved flere lejligheder, at få kontakt til Apple og især topchef og grundlægger Steve Jobs. Apple besvarede dog aldrig opkaldende og kun en time før at man kunne annoncere, at man havde droppet IBM til fordel for Intel, fik IBM besked.

I processen med at vælge en ny leverandør af "hjerner" til Apples computere, var der også forhandlinger med AMD, som har bekræftet at man har talt og fortsat vil tale med Apple. Også Sony skulle have forsøgt at introducere Steve Jobs med deres CELL-processor, som skal sidde i de kommende Playstation 3-konsoller. Sonys daværende chef skulle have gået så langt som til at sige, at man ville give Apple adgang til en række Sony-teknologier, mod at der blev brugt CELL-processorer i Macs. Men, det tilbud blev pure afvist af Jobs, som ikke mente at CELL-processoren i sin daværende form og i fremtidige former i det hele taget, var interessante for Apple.

Apples skifte til Intel er officielt foretaget fordi IBM ikke vil kunne levere en tilfredsstillende vare, hvis man ser et par år frem i tiden. Leveringsproblemer og problemer med at få hastigheden op, har i flere år plaget Apple og med udsigt til endnu mere af samme skuffe og en hastig afstand til konkurrenterne, var valget næsten allerede taget. Det regnes også for ganske sansynligt, at prisen på processorer har spillet en stor rolle.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura