Siemens sætter mobil hastighedsrekord

Siemens har formået at sende data via mobilteknologi med næsten 19 gange almindelig WLAN-hastighed.

Siemens Communications Group har sat ny hastighedsrekord i overførsel af data via mobil kommunikation, hvilket har resulteret i trådløs dataforsendelse med en hastighed på 1 Gb/s. Det svarer til næsten 19 gange almindelig WLAN-hastighed.

For at opnå hastigheden har Siemens benyttet et intelligent antennesystem bestående af tre antenner som sendere og fire antenner som modtagere, hvilket er sket i samspil med teknologien Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), skriver norske Digi.no.

Ifølge forskerne fra Siemens er de teknologier, som blev anvendt til forsøget, lovende moduler for fremtidens mobilkommunikation, der fra 2015 efterfølger dagens 3G-teknologi. Til den tid forventes behovet for overførselskapacitet for tale, data, billeder og andet multimediamateriale via mobil kommunikation at være tidoblet sammenlignet med i dag.

»Vores eksperiment viser, hvor kraftige intelligente antenner kan være, når de kombineres med OFDM. Ved at gøre dette, har vi skabt et væsentligt modul for fremtidens mobile kommunikationssystemer,« fortæller Christoph Caselitz, direktør for Siemens Communications' Mobile Networks Division i en pressemeddelelse.

Antennesystemet, som anvendtes ved eksperimentet, baseres på MIMO-system (Multiple Input, Multiple Output), hvor flere antenner overfører forskellige datastrømme samtidig og via den samme kanal - på samme vis som i et rum, hvor flere menneskegrupper fører indbyrdes samtaler, og samtidig kommunikerer på tværs af grupperne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS