Første 4G-kunder får kun 12 Mbit/s

Verdens første kommercielle 4G-net er gået i luften i Stockholm, men ind til videre skuffer båndbredden.

Der blev lovet båndbredde på op til 50 Mbit/s da TeliaSonera i december kunne åbne for verdens første kommercielt tilgængelige LTE/4G netværk.

Nettet er naturligvis fortsat under udbygning, så den eksisterende mængde sendemaster i Stockholm er begrænset.

Derfor kunne en af de første brugere, tele-analytikerne i firmaet Northstream, i en blog fortælle, at begejstringen over 4G foreløbig har været lidt lunken.

Hverken indenfor eller udenfor kommer medarbejdere Northstream over 12 Mbit/s i download hastighed, fortæller firmaet på denne blog. Upload-hastigheden er dog relativt pæne 5 Mbit/s.

Nortstream skriver i sin blog, at dækningen på det nye fine 4G-net er hullet: det ene øjeblik angives signalstyrken af modemet som maksimalt, det andet øjeblik forsvinder signalet helt. Northstream minder om, at båndbredde og dækningskvalitet bliver bedre i takt med at mastenettet udbygges.

En anden bruger, der kom på allerede da 4G nettet åbnede i midten af decemer, rapporterede dengang om 47 Mbit/s båndbredde.

Til sammenligning har 3 netop meldt ud, at man i løbet af de foråret skruer op for hastigheden herhjemme og i det øvrige Norden, så det gamle 3G net vil nå 84 Mbit/s. Igen skal man dog huske at sætte et stærkt forbeholdent ”op til” foran.


I Danmark ventes teleselskaberne i foråret at blive indviteret til at byde på adgang til særlige frekvenser der er reserveret et kommende 4G-netværk, der således tidligst kan komme i drift i slutningen af i år.

TeliaSoneras 4G/LTE-netværket gik i drift i det centale Stockholm samt i Oslo den 15 december.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS