TDC får fusion-nej fra Schweiz

TDC er skuffet over nej til at skabe nyt, stort mobilselskab i alpelandet. Forbrugere er glade.

De schweiziske forbrugere vil ikke få billigere mobilpriser, hvis TDC's datterselskab går sammen med France Telecoms ditto i Schweiz.

Med den argumentation afviser de schweiziske konkurrencemyndigheder, WEKO, at lade de to selskabers datterselskaber, Orange og Sunrise, fusionere.

TDC, der ejer Sunrise, er skuffet over afvisningen. De to selskaber ville have skabt en mastodont på det alpine mobilmarked, der ville dele markedet med en eksisterende mastodont, Swisscom. Nu skriver TDC i en pressemeddelelse, at Swisscom vil kunne fastholde dets dominerende position takket være afvisningen.

Ifølge TDC ville Sunrise og Orange, der er ejet af France Telecom, ville kunne opgradere deres netværk og "dermed styrke kundeoplevelsen". Desuden mente de at kunne tilbyde kunderne "mere attraktive priser samt innovative produkter og løsninger med udgangspunkt i et internationalt netværk".

Det var de schweiziske konkurrencemyndigheder uenige i. Også forbrugerorganisationer har frygtet fusionen.

Ifølge Telecompaper.com er prisportalen Comparis.ch glad for afvisningen. Tre forbrugerorganisationer, SKS, FRC og Acsi, klapper også. De var bange for, at Swisscom og et nyfusioneret Orange/Sunrise ville skabe et "duopol". Så ville de hellere have et marked med tre store teleselskaber.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere