Hvert fjerde program er piratkopi

På tredje år holder omfanget af ulovlig software sig på samme niveau i de danske virksomheder. De færreste virksomhedsledere tager det alvorligt, lyder kritikken. Men man risikerer at ende i gabestok.

Den seneste undersøgelse af software i danske virksomheder, viser, at 27 procent af installationerne enten er kopier eller uden licens. På ti år faldt omfanget ellers fra 50 procent til 27 procent i 2003. Og tallet har ligget dér siden. Trude Berg, formand for Business Software Alliance, der har udarbejdet undersøgelsen sammen med IDC, mener ikke, virksomhedslederne forstår sagens omfang.

»De tager det ikke alvorligt. De skal tage ansvar i stedet for at uddelegere det til it-cheferne,« siger hun. Hun mener, at virksomhedslederne ofte slet ikke ved, at de er på kant med loven. Og at det kan være decideret dyrt for både pengepungen og firmaets image i offentligheden.

Syndere hænges ud
Sager om ulovlig software ordnes med aftaler frem for deciderede retssager. Men typisk ryster synderne i de 15-20 årlige danske tilfælde hver især op med en bod i 100.000-kroners klassen. IT-Branchen oplyser så til offentligheden, når en virksomhed har dummet sig med en manglende licens. Det skal motivere virksomhederne til at få styr på deres installationer, og sende et signal om at de risikerer at blive hængt ud for at forholde sig passivt til problemet.

»Ved de større sager sender vi for eksempel pressemeddelelser ud,« siger formand for Rettighedsudvalget i IT-Branchen, Henrik Mørck. Som oftest er det tidligere ansatte, der rapporterer om den ulovlige software.

»De sager, vi ser, er oftest tidligere medarbejdere, der anmelder virksomheden. De er typisk sure på arbejdspladsen eller forarget over, at det sker,« siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S