Ny guide til ERP-købere

En ny vejledning på nettet giver overblik over ERP-løsninger. Så nu kan virksomheder, foreninger og institutioner finde de løsninger, der passer til deres behov.

Markedet for ERP-systemer er uoverskueligt for de fleste virksomheder. Men nu giver en ny guide - ERPbasen.dk - et overblik over leverandører og forhandlere af samtlige ERP-systemer i Danmark.

»Formålet er at vise vej gennem den jungle, som ERP-branchen udgør. Det, jeg har mødt hos kunderne, er et manglende overblik og en manglende forståelse for, hvilke alternativer der findes på markedet. Derfor er der brug for en portal, der kan hjælpe slutbrugerne med at finde alternativer, så de er bedre klædt på, når de skal ud og møde ERP-forhandlerne,« siger Søren Ellemose, der står bag ERPbasen, til ComON.

ERPbasen er primært rettet mod de små og mellemstore virksomheder, der ikke har de økonomiske ressourcer til at hyre en ekstern konsulent til at hjælpe med at give det fornødne overblik.

»Der findes kun en håndfuld eksterne konsulenter herhjemme, der ikke er tilknyttet en bestemt producent, og de bruges kun af det købedygtige high-end-marked. Derfor mangler der en portal, så det ikke længere bliver en strukturel forhindring for små virksomheder, at de skal bruge de første 15-20 tusind kroner på at skaffe sig et begyndende overblik,« siger Søren Ellemose til ComON.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS