Giganter afslører nyt dvd-format

Ni elektronikgiganter præsenterede tirsdag deres bud på et helt nyt dvd-format, som kan indeholde hele 27 gigabyte data - eller 13 timers video.

Ni elektronikgiganter, deriblandt Sony, Philips og Pioneer, præsenterede tirsdag en overordnet standard for et helt nyt dvd-format, melder Reuters. Det nyt format kan indeholde hele 27 gigabyte data på én enkelt side af en 12 cm disk, hvilket svarer til 13 timers video i tv-kvalitet. Til sammenligning kan dagens dvd-format indeholde 4.7 gigabyte data.

Med det nye initiativ håber giganterne at de kan undgå den opdeling, der har været mellem formaterne for brændbare dvd-drev. Der findes i øjeblikket tre forskellige standarder; DVD-RAM (DVD-R), DVD-RW og DVD+RW.

Det nye format vil få navnet "Blu-ray Disc", opkaldt efter den blå laser der bruges til at brænde data på skiverne. De ni giganter fortalte yderligere, at de arbejdede på at udvikle en disk, der kan indeholde 30 GB data på en side og et lag, og mere end 50 GB på en disk med dobbelt-lag.

Gruppen, der præsenterede den nye standard, består af Sony, Matsushita, Philips, Samsung, LG Electronics, Thomson Multimedia, Hitachi, Pioneer og Sharp.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere