ComONs pakkekalender #17: Hjælp din processor

<font COLOR="#FF0000">17. december:</FONT> Især ældre programmer og spil kan få din computer til at hoste og pruste. Brug Battle Encoder Shirase til at begrænse skaderne.

Hvis du er utilfreds med, at et program piner din processor uforholdsmæssigt meget, kan du jo bare instruere din pc til at ignorere programmet. Det kan Battle Encoder Shirase (BES) hjælpe dig med.

Battle Encoder Shirase er et lille Windows-program, der kan tæmme processorkrævende programmer ved at sætte et loft over den processor-andel, som programmet får tildelt.

Især ældre programmer sætter sig på mange flere processorkræfter (CPU time), end de har brug for. Det kan resultere i, at din køler konstant er på overarbejde. Fænomenet kan blandt opstå, hvis man sætter en ældre udgave af "Civilization" på en computer af nyere dato.

BES kan begrænse CPU time for op til tre programmer ad gangen.

Med BES har du for eksempel også mulighed for at brænde en cd i baggrunden ved lavere processorkraft, mens du foretager dig andet på computeren - uden at det går ud over processen.




Læs mere om Battle Encoder Shirase.
_

Frem til juleaften fylder ComON din digitale julesok med tips og tricks i et forsøg på at gøre din dagligdag på nettet lidt lettere - og ikke mindst sjovere.

I bestræbelserne på at finde de bedste tip til årets pakkekalender vil vi selvfølgelig gerne høre fra dig. Har du et tip, et link eller et gratis program, som vi andre skal høre om? Send dit fif via "Tip & Kontakt" i fanebladet eller direkte til kvj(snabela)ncom.dk.

Har du kommentarer eller alternativer til dagens tip, håber vi at høre fra dig i forummet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics