Sidste chance for Don Øs krakkede it-firma

Flere har henvendt sig, men endnu tør ingen købe hele konkursboet efter Comwir.

Hvis Comwir skal fortsætte som en samlet virksomhed, skal en køber melde sig i denne uge. Ellers vil Comwirs kurator Finn Jepsen opgive at redde selskabet.

Han fortæller, at han i øjeblikket bliver kontaktet af interesserede investorer, der vil byde på hele Comwir eller dele af selskabet.

»Fire-fem interesserede købere har rettet henvendelse om at købe forskellige dele af virksomheden,« siger Finn Jepsen.

I øjeblikket er al drift standset i Comwir, oplyser kuratoren, der fortæller, at de omkring 40 ansatte endnu ikke er afskediget. Men hvis Comwir ikke er solgt samlet senest i næste uge, vil de ansatte blive afskediget, og de enkelte dele af Comwir solgt hver for sig til højstbydende.

Mens nogle købere vil byde på kundekartoteket, er der andre, der vil have varelageret eller er interesseret i inventaret, fortæller Finn Jepsen og fremhæver blandt andet at medarbejdere, kunderelationerne og Comwirs indkøbsaftaler er aktiver, som købere vil gå efter.

Derudover er det største aktiv kundetilgodehavender for cirka syv millioner kroner, et tilgodehavende hos leverandørerne på tre millioner kroner, et varelager på under en million kroner samt kontorinventar.

Det skal dække Comwirs gæld på omkring 25 millioner kroner, hvoraf det især er Nordea, der har penge til gode. Banken er dog forholdsvis godt sikret, da den har pant i Comwir, og derfor kommer før en række af de andre kreditorer, når gælden skal betales.

Hvis Comwir skal deles op i mindre bidder for at blive solgt, vil værdien kun være omkring syv-otte millioner kroner i runde tal. Dermed ser det ud til, at taberne efter konkursen kan blive Skat og de vareleverandører, der har solgt til Comwir.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet