Saab køber Mærsk Data Defence

En af Europas førende producenter af krigsmateriel - svenske Saab - har købt Mærsk Data Defense, der har specialiseret sig i it-løsninger til forsvarsindustrien.

Svenske Saab, der er en af Europas førende producenter af krigsmateriel har købt Mærsk Data Defense, der har specialiseret sig i it-løsninger til forsvarsindustrien. Dermed har Saab etableret sig i endnu et NATO-land og skærper samtidigt deres profil som en nordisk forsvarsvirksomhed.

Ifølge Saab selv skyldes overtagelsen ikke mindst, at selskabet jagter en aftale om at levere Saab Gripen-jagere til det danske forsvar.

»Vi ser dette som et væsentligt skridt ind i Danmark, hvor Saab Gripen jo er i spil. Vi har tidligere vist, at vi holder det, vi lover. I Finland, Sydafrika og Tjekkiet er off-set aftalerne oppe i milliardklassen,« siger Saabs pressechef Peter Larsson ifølge Børsen.

Mærsk Data Defence har tidligere leveret kommunikationsløsninger til F-16 flyene i det danske luftvåben.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S