Milliardunderskud til LG.Philips

Priskrigen på fladskærme rammer producenterne hårdt. For LG.Philips har krigen givet et massivt tab i andet kvartal.

Selskabet LG.Philips er gået fra et pænt overskud i 2. kvartal 2005 til et dundrende underskud i år. Årsagen skyldes blandt andet de stærkt faldende priser i markedet.

Koreanske LG og hollandske Philips samarbejder om produktionen af fladskærme, og har oprettet selskabet LG. Phillips til at producere virksomhedernes fladskærme.

I 2. kvartal 2005 fik producenten et overskud på 40 millioner dollars, svarende til 235 millioner danske kroner. I år derimod er resultatet styrtdykket til et minus på 241 millioner dollars, svarende til to milliarder danske kroner, det skriver news.com.

Ifølge analysevirksomheden iSuppli er resultatet dog ikke en overraskelse i sig selv. Priserne er faldet voldsomt i løbet af det sidste år og har ædt fortjenesten for producenterne.

Eksempelvis er prisen på fladskærmspaneler til 32 tommers skærme faldet drastisk i de seneste måneder. Fra 541 dollar (3176dkr) i årets første kvartal til 456 (2677dkr) i andet, og i skrivende stund er prisen nede omkring 400 dollars (2348dkr).

LG.Philips har meddelt, at virksomheden vil omlægge produktionen og i stedet satse mere på pc monitorer og skærme til bærbare pc-er.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S