Svensk politi sparer 200 millioner på open source

Det svenske rigspoliti har sparet 200 millioner kroner på open source, og nu vil danske leverandører af open source have de danske myndigheder til at se mod Sverige.

De danske leverandører af open source mener, at de danske myndigheder burde lade sig inspirere af de nordiske naboer. I Sverige har politiet for eksempel sparet 200 millioner kroner på open source, skriver Version2 i dag.

Derfor arrangerer Foreningen af open source-leverandører i Danmark (OSL) en konference, der skal åbne øjnene hos det offentlige.

Ifølge formand Morten Kjærsgaard har den svenske overgang til open source været uden at gå på kompromis med drift og sikkerhed.

»De offentlige it-systemer hænger ikke sammen i dag. De kan kun sjældent kommunikere med hinanden, og det koster os alle meget dyrt. Åbne standarder kan sikre en større sammenhængskraft i vores offentlige it. Og open source kan give den fleksibilitet og besparelse, som bevirker, at offentlige virksomheder i stigende grad vender blikket i retning mod de nye åbne teknologier,« siger Morten Kjærsgaard.

Konferencen finder sted i København den 12. december - lige inden det offentlige til januar skal kunne modtage dokumenter i open source-formatet ODF og Microsofts OOXML.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job