IBM, Sony og Toshiba udvikler superchip

Når Sonys Playstation 3 kommer på markedet, så er det med en ny superchip, der kan blive banebrydende for hjemmeunderholdningen. Den lille mikroprocessor, Cell, er udviklet af IBM i samarbejde med Sony og Toshiba.

IBM har i samarbejde med Sony og Toshiba investeret tre milliarder kroner i et projekt for at udvikle en ny superchip. Ifølge det amerikanske magasin Forbes, skulle inspirationen til Cell angiveligt komme fra supercomputere.

Den lille processor udfører beregninger ti gange hurtigere end Intels hurtigste Pentium-processor. Heller ikke grafik-delen skal man kimse af - grafikkrævende applikationer kører 15 gange hurtigere end de hurtigste processorer, der er på markedet i dag.

Det bliver sandsynligvis ikke den sidste ny-udviklede teknologi vi kommer til at se fra den sammensatte alliance. IBM, Toshiba og Sony har valgt at lave en ny fem-årig aftale.

»Den nye alliance skal erstatte den tidligere alliance, vi har haft,« siger Yoshikazu Ochiai, talsmand fra Sony.

Udover i Sonys Playstation 3 vil mikroprocessoren Cell også være at finde i den næste generations tv fra Toshiba.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job