Mozilla støtter Microsofts kritik af Chrome Frame

Microsoft får nu støtte til sin kritik af Explorer-udvidelsen Chrome Frame fra en uventet kant. Mozilla mener at Chrome Frame fragmenterer nettet og skaber forvirring hos brugerne.

Google kunne forleden præsentere en udvidelse til Microsofts browser Internet Explorer kaldet Chrome Frame, som udskifter IEs indmad med Chromes. Det betyder blandt andet at Explorer-brugere får glæde af den danskudviklede JavaScript-motor V8 fra Chrome og understøttelse for HTML5-standarden uden at skulle skifte til en ny browser.

Hos Microsoft er man dog ikke begejstret over Googles forsøg på at ”forbedre” Internet Explorer. Microsoft mener at Chrome Frame ligefrem kan udgøre en sikkerhedsrisiko og advarer mod at installere den. Google ser ikke overraskende helt anderledes på sagen.

Men nu får Microsoft støtte fra en uventet kant. Mozilla, der står bag IEs største konkurrent Firefox, tilslutter sig nu kritikken.

Mike Shaver, der er vice president for engineering hos Mozilla, kritiserer Chrome Frame i et blog-indlæg. Han mener at udvidelsen svækker eller helt blokerer for en række af browserens funktioner, herunder private browsing, sikkerhedsfunktioner og udvidelser, som har brug for indholdet i browser-vinduet.

Han kritiserer også, at det enkelte websted selv kan aktivere Chrome Frame i IE med en speciel HTML-kode. Det er altså ikke længere brugeren, der styrer, om det er IE- eller Chrome-motoren der skal vise en webside.

Dermed mister brugeren kontrollen over, hvordan browseren opfører sig. Det ville være bedre, hvis webstedet ganske enkelt fortalte brugeren, at det ser bedre ud i Chrome, og så opfordrede til at downloade denne browser i stedet for at aktivere en skjult motor i IE.

Mozilla-chef Mitchell Baker har en lignende kommentar i sin blog. Hun mener at Chrome Frame vil fragmentere browseren i stedet for at skabe én fælles standard. Brugeren kan ikke længere forudsige, om det enkelte websted bruger Chrome Frame eller IE, og håndtering af cookies, kodeord og andre webindstillinger bliver kaotisk. Bliver de kodeord du indtaster i den ene browser-motor gemt og vist i den anden? Hvad med cookies, bogmærker og historik?

Resultatet er en form for browser-suppe, hvor brugeren får mindre kontrol over sin browser og de websider, der vises, konstaterer hun.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS