Verdens bedste mobil kommer til Danmark

For nogle uger siden forklarede 3, at de ikke ville tage Facebook-mobilen INQ1 ind i deres sortiment. Nu er den netop kåret til den bedste mobil af mobilbranchen og så vil de pludselig gerne gøre forsøget.

Det nystartede selskab INQ ejes af de samme, som står bag 3, Hutchison Whampoa, og de har lanceret én telefon ind til videre, nemlig INQ1, specielt udviklet til operatørerne 3. Det specielle ved telefonen er, at Facebook og andre sociale tjenester er integreret i systemet, så for eksempel telefonens kontaktliste opdateres fra en kontaktliste på Facebook.

Mobil.nu prøvede den for nogle uger siden, og var meget begejstrede for den, men 3 afviste, at de ville tage den ind i deres sortiment. Det er nemlig svært at lancere nye mærker herhjemme, lød forklaringen.

Nu er INQ1 så netop kåret til den bedste mobil af brancheforeningen GSM og nu lyder der nye toner fra 3:

"Vi var bange for at det kunne gå lidt for stærkt med at få telefonen til Danmark, men med sådan en anerkendelse vil det nok gå lidt lettere. Vi prøver at få den her til nu, men vi kan ikke love noget," siger 3's pressechef Stine Green Poulsen til Mobil.

Mobil vil gerne have INQ1 til Danmark så hurtigt som muligt og du kan tilmelde dig Mobils Facebook-gruppe, "Vi vil ha' INQ1 til Danmark!" for at lægge ekstra pres på 3.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere