Dell på jagt efter Apples musik-guld

Dell har proklameret at man vil tilbage på markedet for mp3-afspillere, skønt man tidligere trak sig ud på grund af manglende succes. Også iTunes Store går man efter, og det skal en tidligere Apple-ansat, der har et meget anstrengt forhold til Steve Jobs, hjælpe med.

Dell er på vej tilbage på onlinemusik-markedet og skal således igen til at bekæmpe både iPods og iTunes Store. Hidtil har det været uden held, men nu har man allieret sig med Tim Bucher, som tidligere har arbejdet for Apple. Bucher skal lede et hold på i alt 120 mand i kampen mod Apple.

Bucher har en noget blakket fortid hos Apple bag sig. I 2004 skulle Steve Jobs have henvendt sig direkte til Bucher og sagt, at "folk synes nogle gange du er manio-depressiv", hvorefter Jobs fyrede ham. Sidenhen lagde Bucher sag an mod Apple og beskyldte Jobs for at lyve.

Bucher afviser dog at der er tale om et personligt hævntogt overfor Apple, i Dells kommende musik-satsning.

"Jeg garanterer, at det ikke handler om hævn", fortæller han til BussinesWeek.

Dells nye satsning mod Apple afsløres næste måned og bygger på Zing, som Bucher i øvrigt har opfundet. At Bucher overhovedet er ansat hos Dell nu, skyldes at han og hans firma blev opkøbt af Dell.

Zing er et forsøg på at bryde med Apple's FairPlay DRM og lave en mere fleksibel løsning for forbrugerne, især hvad angår hvilke enheder og typer software, der kan afspille indhold med Zing-teknologi. ligesom sociale elementer som deling af filer, spiller en stor rolle i Zing. Ligeledes ventes Dell med Zing at åbne for en differentieret prisstruktur på musik, noget Apple har haft besvær med at fastholde, da de fleste musikselskaber hellere vil differentiere priserne.

Apples holdning til det har hidtil været, at det ville forvirre forbrugerne med differentierede priser. Alligevel har Apple måttet gå den vej for at kunne sælge film og tv-serier, i blandt andet Storbritannien.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job