Professor kritiserer Teleklagenævn

Teleklagenævnet har fritaget TDC for at give konkurrenterne udvidet adgang til sine centraler. Den afgørelse møder nu hård kritik fra en dansk professor.

Teleselskabet TDC har nægtet at efterleve et påbud fra IT- og Telestyrelsen, om at selskabets konkurrenter skal have adgang til at forbinde deres eget udstyr på TDC's centraler. Teleklagenævnet har givet TDC medhold, men en dansk professor kritiserer nu Teleklagenævnets afgørelse.

»Det er min opfattelse, at Teleklagenævnets afgørelse bygger på en urigtig fortolkning af overgangsbestemmelserne i loven. Og jeg anser det for usandsynligt, at man under en retssag kan få en domstols opbakning af dette synspunkt,« siger professor i offentlig ret ved Aalborg Universitet, Claus Haagen Jensen, til Børsen.

SAT-gruppen, der består af Tele2, Colt Telecom, Butlernetworks og Updata, har allerede stævnet Teleklagenævnet, og konkurrenterne glæder sig nu over, at professoren giver dem ret. Men trods opbakningen skal de ikke glæde sig for tidligt, for retssagen kan sagtens tage et år.

Dansk Folkepartis tele-ordfører, Jørn Dorhmann, mener, at det er alt for lang tid.

»Ministeren kunne godt selv tage bolden op og invitere teleordførerne til en drøftelse af, hvilke muligheder der er for at ændre på den nuværende praksis,« siger han.

Videnskabsminister Helge Sander afviser dog at gribe ind over for det uafhængige Teleklagenævn

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job