Microsoft ruster sig til at tæske Google

Med købet af søgemaskinevirksomheden Fast Search gør Microsoft sig klar til at angribe Google på områder, hvor Google ikke har dominansen i dag.

Fast Search and Transfer ASA.

Hvad er dog det, der for et par dage siden fik Microsoft til at byde lidt over seks milliarder danske kroner på en relativt ukendt norsk virksomhed?

For det første er virksomheden ikke helt ukendt. I Fast Search velmagts dage var det således Fast Search-søgesiden alltheweb.com, der var udgangspunktet for mange, der skulle finde noget på nettet.

Men derudover har Fast Search interessante produkter, der er målrettet virksomheder.

»Man kan finde fodboldresultater på nettet på fem sekunder, men tage fem timer at finde sidste års forretningsplan i en virksomhed,« sagde Jeff Raikes, president for Microsoft Business Division, i november.

Microsoft solgte for 800 millioner dollars af produktet SharePoint sidste år, der hjælper ansatte i virksomheder til at sætte hjemmesider op, samarbejde om projekter og finde informationer.

Ifølge Bloomberg siger en analytiker, at Fast Search tilbud er mere specialiserede og robuste end de tilsvarende løsninger i SharePoints. Microsofts kommende opkøb af Fast Search vil tilføre virksomheden know how og ekspertise, som kan videreudvikle dette og andre produkter, der er målrettet virksomheder. Store virksomheder har brug for kvalitetsløsninger, der sikrer en ordentlig opbevaring af data, hvor det så også et let at finde frem til dem igen, skriver Bloomberg.

I dag servicerer Fast Search primært virksomheder. Blandt kunderne kan man således finde det amerikanske landbrugsministerium, Equinox Group og danske Novozymes.

På dette marked marked er Oracle, IBM og SAP vægtige spillere, og den norske analytiker Arild Nysæther fra Fondsfinans AS vurderer således, at IBM og Oracle kunne finde på at komme med konkurrerende bud.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job