Oracle sænker priserne

Oracle sænker prisen på den »lille« database - 10g Standard Edtion One - så den ifølge selskabet nu vil matche prisen på Microsofts tilsvarende SQL-server.

Oracle sænker prisen på den »lille« database - 10g Standard Edtion One - så den ifølge selskabet nu vil matche prisen på Microsofts tilsvarende SQL-server. Prisen bliver fremover på 31.186 kroner pr. CPU.

Den hidtige version af Standard Edtion One licensen blev lanceret i efteråret 2003. Den måtte kun anvendes på servere med maksimum en CPU. Et forhold, som ifølge flere forhandlere gjorde det vanskeligt at finde brugbare hardware til databasen. Den nye billigere licens tillader op til to CPUer.

Prisnedsættelsen bliver modtaget positivt i Oracles kanal. Anders Engdal, salgschef hos Consit, siger således:

»Oracle har altid konkurreret med Microsoft på produkter, men det har været svært for kunderne at gennemskue, hvad de egentlig køber. Det bliver nemmere, nu hvor priserne matcher.«

Hos Consit har man store forventninger til en kommende stigning i salget af Oracles produkter.

»Jeg er ikke i tvivl om, at Oracle vil få held til at få fat i flere af de mindre virksomheder efter nedsættelsen af priserne,« siger Anders Engdal.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere