Det vil auktionsgyserens vinder

Boreplatforme og skibe skal have mobilt bredbånd, lyder planen.

Artikel top billede

Nordisk Mobiltelefon International AB, som i går amputerede internetudbyderen Net1 ved at vinde én af deres to licenser, går efter at skabe maritimt bredbånd i Nordsøen.

Det bekræfter Christina Franklin, Erik Hornungs tidligere personlige assistent.

”Vi kører det videre i Eriks ånd,” siger Christina Franklin.

Erik Hornung arbejde frem til sin død i september på at skabe maritimt bredbånd til kunder som Dong, Mærsk og skibe, som sejler på Nordsøen. Den vilde idé var senere at brede det ud til andre velbefærdede farvande over hele kloden. Da televeteranen døde i september i en alder af blot 56 år, overtog hans gamle svenske forretningsfæller planerne om det maritime bredbånd.

 

Skal skaffe kapital

Selskabet, som Erik Hornungs tidligere forretningsfæller vil etablere det maritime bredbånd med, hedder Nordisk Mobiltelefon International AB.

Firmaet svømmer ikke i penge, og selskabet må ifølge Christina Franklin mere eller mindre starte fra bunden med deres eventyr.

”Nu skal vi knokle for at få kapital,” forklarer Christina Franklin.

Pengene skal bruges på at bygge et netværk, som i Erik Hornungs oprindelige idé skulle dække størstedelen af Nordsøen.

Firmaet DanCell, som Erik Hornung ejede, er ifølge ComON's oplysninger ikke længere med i bredbåndseventyret i Nordsøen.

”Der er ikke noget at købe der, for det hele var oppe i Eriks hoved. Hvis de skulle købe noget, så skulle de købe Erik, og det kan de jo ikke,” siger Christina Franklin.

Ligesom en anden medarbejder, en ekstern konsulent, er hun nu - ifølge hende selv - tilknyttet Nordisk Mobiltelefon International AB og hjælper dem med at videreføre Erik Hornungs planer om det maritime bredbånd.

Hvad skæbnen bliver for Erik Hornungs gamle selskab er indtil videre uklart.

Et bestyrelsesmedlem i Dancell, Peter Geert-Jørgensen, bekræfter, at Christina Franklin blev opsagt. Han fortæller, at Dancell stadig eksisterer som firma, men vil ikke gå nærmere ind i, om firmaet har nogle aktiver, hvad der skal ske nu, og om firmaet har nogen relation til planerne om maritimt bredbånd i dag.

 

Konkurrent undrer sig?

Net1 har stadig en licens tilbage, men tabet af den anden licens gør, at de ikke kan opgradere netværket over hele landet som planlagt næste år.

I stedet for at opgradere netværket fra 3,1 Mbit/s til 10 Mbit/s over hele landet næste år ved en opdateringen af CDMA-standarden, kan Net1 kun skaffe de højere hastigheder i 40 procent af Danmark

Net1 undrer sig over de nye konkurrenter.

"Jeg kan ikke finde ud af, hvordan det skal finansieres. Det koster penge at bygge et netværk," siger Andreas Kinell, administrerende direktør i Net1.

Ironisk nok er folkene bag Nordisk Mobiltelefon International AB tidligere drivkraft bag Net1, dengang under navnet ICE.net. Dengang hed firmaet Nordisk Mobiltelefon AB, men gik konkurs, og ICE.net og blev siden købt af venturekapital-firmaet Access Industries. ICE.net blev omdøbt og hedder altså i dag Net1.

ComON har haft ringet til Johan Jobér, en af folkene bag Nordisk Mobiltelefon International AB, for at få bekræftet platforme. Han tog dog ikke telefonen og har ikke svaret tilbage på en telefonbesked.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura