Dansker tildeles datalogiens nobelpris

Som den første dansker nogensinde tildeles den nu 70-årige datalogi-professor Peter Naur den prestigefulde ACM Turing Award, som er datalogiens svar på en nobelpris.

Professor Peter Naur, der grundlagde institut for datalogi i København i 1969, tildeles nu datalogiens svar på en nobelpris - ACM Turing Award. Med prisen, der vil blive overrakt ved en banket i San Fransisco den 20. maj følger den nette sum af 100.000 dollars, som er skænket af chipproducenten Intel.

»Vi er vældig begejstrede - det skal der ikke herske tvivl om - for det er en meget prestigefuld pris. Det er svært at sige, hvad det betyder helt konkret, men det er da noget, vi er stolte af, for det vækker opsigt og kan inspirere andre til at gøre en indsats,« siger professor og institutleder på datalogisk institut på Københavns Universitet, Stig Skelboe, til ComON.

Ifølge ACM's priskomité har Peter Naur fået prisen for "grundlæggende bidrag til udformningen af programmeringssprog og definitionen af Algol 60, til udformningen af oversættere og til det kreative og praktiske arbejde med programmering."

I slutningen af halvtredserne foregik det meste programmering i maskinsprog eller assembler, og
Peter Naur kunne se behovet for et lettere anvendeligt og mere velstruktureret sprog. Han var en af hovedpersonerne bag programmeringssproget Algol 60, som var et afgørende skridt i udviklingen af programmeringssprog.

Peter Naur har beskrevet, hvordan programmering fungerer i en vekselvirkning mellem mennesker, problemer og værktøjer, og hvordan målet med programmering ikke blot er det færdige program, men også den viden som programmørerne opbygger gennem deres arbejde. I en tid hvor andre betragtede programmering som en formel matematisk disciplin, understregede Peter Naur, at programmering også er en aktivitet, der bliver lavet af mennesker for mennesker.

Peter Naur erhvervede sig i 1957 en doktorgrad i astronomi, og i 1958 var han med til at bygge den første danske computer.

ACM ventes at offentliggøre nyheden på sin hjemmeside den 1. marts.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job