Arabiske Etisalat afviser TDC-interesse

Arabiske Etisalat afviser TDC-interesse. Teleselskabet Etisalat fra de Forenede Arabiske Emirater, er ikke interesset i at overtage danske TDC, fortæller selskabet.

Arabiske Etisalat afviser TDC-interesse. Teleselskabet Etisalat fra de Forenede Arabiske Emirater, er ikke interesset i at overtage danske TDC, fortæller selskabet til Gulf News.

»For nærværende er der ingen intentioner om at tage et sådant skridt,« siger Muhammed Hassan Omran, formand og CEO for Etisalat, til avisen, selvom Omran dog tilføjer, at de nye ejere af TDC måske er interesseret i at sælge det danske selskabs udenlandske aktiviteter.

Muhammed Hassan Omran bekræfter dog over for Gulf News, at Europa er et fokusområde for Etisalat, og selskabets mål er at blive blandt de ti største i verden.

Det var nyhedsbureauet Bloomberg, der fredag bragte til torvs, at Etisalat overvejer at købe TDC og dermed få sin første operatørlicens i Europa, skriver Børsen.

»Vores mål er over de næste fem år at komme ind blandt top 10 af teleselskaber målt på markedsværdi, og for at komme det, er vi nødsaget til at være i Europa,« sagde Muhammed Hassan Omran i Davos til Bloomberg.

Kræftens Bekæmpelse

Teknisk it-projektleder

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

CMS-udvikler med lyst til full-stack

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job