Fremtiden for filsystemet ReiserFS er usikker efter anholdelsen af programmøren Hans Reiser i oktober for mordet på hans kone, Nina Reiser. Politiet har fundet blodspor i Hans Reisers hjem og bil, men han fastholder sin uskyld. Det amerikanske tidsskrift Wired har interviewet Hans Reiser i hans fængselscelle og han fortæller, at advokatregningerne kan tvinge ham til at sælge sit firma Namesys, der ejer rettighederne til ReiserFS.
Det populære filsystem kan hentes gratis på nettet, men Namesys tjener penge på at sælge support og udvidelser, som et kommende modul til filkomprimering. Det mulige salg sætter spørgsmålstegn ved, om ReiserFS også fremover vil være gratis.
ReiserFS har i lang tid været standard-filsystemet i Novells Suse Linux Enterprise, men selskabet besluttede at skifte til ext3 den 12. oktober - to dage efter Hans Reisers anholdelse.
Ifølge Namesys' egne benchmark-målinger skulle den nye version Reiser4 være dobbelt så hurtig som ext3. Reiser4, der er efterfølgeren til det meget udbredte ReiserFS, er endnu ikke integreret i Linux-kernelen.
I mordsagen mod Hans Reiser har dommeren afvist en løsladelse mod kaution og den næste høring er sat til den 2. januar. Nina Reiser forsvandt i september, men Hans Reiser fastholder at han var sammen med sine børn på mordtidspunktet. Parret var involveret i en langvarig og bitter skilsmissesag. Hvis Hans Reiser bliver dømt skyldig kan han risikere dødsstraf.