Microsoft 'chikanerer' pirater til at købe

Brugere, der benytter piratversioner af Office, vil blive generet af beskeder fra Microsoft. Softwaregiganten søsætter snart et nyt antipirat-forsøg.

Microsoft vil plage Office-pirater med beskeder, indtil de køber den ægte vare. Initiativet er en udvidelse af softwaregigantens Office Genuine Advantage (OGA), hvor brugerne bliver tvunget til at online-verificere ægtheden af deres produkt, når de forsøger at downloade ikke-kritiske opdateringer og andre gratis programtilføjelser.

»Brugerne vil modtage en pop-up-besked, der informerer dem om, at deres Microsoft Office-software ikke er ægte,« siger Cori Hartje, der er leder af Microsofts Genuine Software Initiative - firmaets antipirat-afdeling.

Såfremt en Office-brugers software bliver registreret som ulovlig, vil der den første gang brugeren benytter en eller anden form for Office-applikation - for eksempel et Word-dokument - dagligt fremkomme en pop-up, der understreger, at man benytter en piratversion. To timer senere vil brugeren endnu en gang blive mødt med beskeden fra Microsoft.

Ifølge computerworld.com vil denne proces fortsætte i op til 30 dage, hvorefter beskederne bliver permanente.

»Office-applikationerne vil blive markeret med en visuel reminder om, at programmet ikke er ægte. Men ingen af beskederne vil forhindre en bruger i at få adgang til deres data eller udarbejde dokumenter,« siger Cori Hartje.

Beskederne vil kun forsvinde, såfremt brugeren afinstallerer piratversionen eller erstatter den med en gyldig udgave.

Foreløbig vil det nye tiltag foregå på forsøgsbasis i Chile, Italien, Spanien og Tyrkiet. Ifølge computerworld.com udtaler Cori Hartje, at besked-teknikken vil blive tilbudt som en update.

Det har ikke været muligt for computerworld.com at få uddybet yderligere detaljer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job