I dag starter 3G-mobiltelefoni i Japan

I dag starter den nye mobiltid med tredje generations netværk fra NTT DoCoMo i Japan.

Samtidig sender virksomheden tre nye telefoner på markedet, der kan udnytte nogen af mulighederne i det nye net. Det er blandt andet muligt at afholde videokonferencer og sende mails med vedhæftede filer på 10.000 karakterer.


Netværket har været i gang et stykke tid på forsøgsbasis, hvor 5000 personer i Tokio-området har kunnet benytte det siden maj måned. Nu går nettet officielt i luften og i løbet af de næste måneder vil det brede sig ud fra Tokio.


Resten af verdens teleselskaber vil betragte Japan med stor interesse det næste stykke tid. Ifølge IDC ikke så meget for at se om japanerne vil tage de nye muligheder til sig, men snarere for at aflure, hvordan japanerne klarer de teknologiske problemer, der givet vil opstå i startfasen af 3G.


Ifølge IDC er det japanske mobilmarked så unikt at verdens andre teleselskaber ikke kan lære ret meget af japanernes villighed til at bruge tredje generations services. I japan er mobiltelefonerne meget mere udbredt end pc'er og japanerne er vandt til at surfe på nettet med mobilen på en helt anden måde end verdens øvrige befolkninger. Og derfor kan Europas og USA's televirksomheder ikke bruge erfaringerne fra Japan til at bedømme deres egne befolkningers villighed til at optage de nye muligheder ved 3G.


(Kilde: news.cnet.com)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Also A/S
    Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere