Hackere ramt af »mandag morgen«-syndrom

Hackerangrebene mod Danmark er stilnet af. Muhammed-hackerne er ramt af »mandag morgen«-syndromet fortæller it-sikkerhedsekspert til ComON.

Danske hjemmeside-ejere kan ånde lettet op. Weekendens omfattende hackerangreb på næsten 350 danske hjemmesider er nu afløst af stilhed. Kun 60 hjemmesider blev som følge af Muhammed-konflikten hacket mandag. Det er ikke tilfældigt ifølge it-sikkerhedsekspert Ulf Munkedal fra Fort Consult.

»Hackerne er blevet ramt af mandag morgen-syndromet. Disse mennesker skal jo gå på arbejde ligesom alle os andre for at overleve. Derfor ser vi en klar nedgang i antallet af hackinger. I weekenden kan de sidde og hacke løs fra morgen til aften, men om mandagen starter virkeligheden igen,« siger Ulf Munkedal til ComON.

De næste par dage vil afgøre om hackerangrebene generelt vil tage til eller aftage ifølge sikkerhedseksperten.

Ulf Munkedal anbefaler, at virksomheder som er direkte involveret i konflikten eller synlige i Mellemøsten bør sørge for, at deres systemer bliver overvåget, så de kan reagere på mulige hackerangreb. Samtidig bør de sikre, at medarbejderne ikke har mulighed for at åbne eksekverbare filer i mails fra ukendte afsendere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere