Den sidste Harry Potter-bog, »Harry Potter and the Deathly Hallows«, er muligvis allerede sluppet ud på nettet. Bogen kommer ellers først i boghandlen fredag nat, men der er allerede heftig aktivitet på nettet, hvor en hjemmeside frister med indscannede sider fra JK Rowlings seneste bog, skriver Børsen.
På hjemmesiden kan man se et billede, hvor en mand holder den nye bog frem, og han har øjensynligt indscannet alle 759 sider fra bogen. Det vides dog ikke, om der rent faktisk er tale om den ægte vare.
Selv i Kina er der livlig aktivitet på nettet omkring udgivelsen af den nye bog og flere aviser som Strait Times og Sina.com har bragt billeder af bogens sidste sider. Billederne er angiveligt fundet på pirat-hjemmesider.
Harry Potter-bøgerne er solgt i 325 millioner eksemplarer på verdensplan og der er stor spænding omkring slutningen på den syvende og sidste bog.