Harry Potter-bog spredes på nettet

Det ser ud til at internet-pirater har fået fat i den syvende og sidste Harry Potter-bog, der ellers først kan købes fra fredag nat.

Den sidste Harry Potter-bog, »Harry Potter and the Deathly Hallows«, er muligvis allerede sluppet ud på nettet. Bogen kommer ellers først i boghandlen fredag nat, men der er allerede heftig aktivitet på nettet, hvor en hjemmeside frister med indscannede sider fra JK Rowlings seneste bog, skriver Børsen.

På hjemmesiden kan man se et billede, hvor en mand holder den nye bog frem, og han har øjensynligt indscannet alle 759 sider fra bogen. Det vides dog ikke, om der rent faktisk er tale om den ægte vare.

Selv i Kina er der livlig aktivitet på nettet omkring udgivelsen af den nye bog og flere aviser som Strait Times og Sina.com har bragt billeder af bogens sidste sider. Billederne er angiveligt fundet på pirat-hjemmesider.

Harry Potter-bøgerne er solgt i 325 millioner eksemplarer på verdensplan og der er stor spænding omkring slutningen på den syvende og sidste bog.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S