EU kritiserer haltende digitalisering

Et europæisk digitalt bibliotek med bøger, musik og film skal blive til virkelighed inden efteråret, men det er stadig kun en forsvindende lille del af materialet i de europæiske biblioteker, der er tilgængelig i digital form.

Visionen om et europæisk digitalt bibliotek med alt fra bøger og musik til malerier, fotografier og film kan blive til virkelighed allerede til efteråret. EU-Kommissionen har afsat næsten en mia. kr. til forbedring af netadgangen til den europæiske kulturarv i de kommende to år, men det er stadig kun en forsvindende lille del af materialet i de europæiske biblioteker, der er digitaliseret. Derfor opfordrer EU-Kommisionen nu medlemslandene til at sætte skub i digitaliseringen.

»Selv om medlemsstaterne har gjort væsentlige fremskridt med at gøre kulturindhold tilgængeligt på nettet, så er der behov for mere omfattende offentlige og private investeringer med henblik på at fremskynde digitaliseringen,« siger EU-kommissær Viviane Reding.

De fleste lande mangler stadig metoder, teknologier og erfaring, når det gælder bevarelse af digitalt materiale, konstaterer EU. Der er også brug for fælles standarder og løsning af problemer med ophavsretten.

Det er allerede muligt at stifte bekendskab med den berømte Gutenbergbibel - verdens første trykte bog - på det britiske nationalbiblioteks websted, Maria Callas' eller Jacques Brels stemme på webstedet for det franske Institut National de l'Audiovisuel eller Da Vincis mesterværk Mona Lisa på Louvres websted.

Men det er ikke alle EU-landene, der er kommet i gang med digitaliseringen. Slovakiet genbruger et gammelt militærkompleks som et stort digitaliseringsanlæg, hvor der anvendes robotter til at vende siderne. Men det er eksempelvis kun hvert fjerde museum i Tyskland, der tilbyder digital adgang til materialet, og kun 1 pct. af det materiale, polske arkiver har digitaliseret, der er tilgængeligt via nettet.

Det kommende europæiske digitale bibliotek, Europeana, kan allerede afprøves i en demoversion.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks