Spilgigant byder 10 mia. for Grand Theft Auto

Grand Theft-udgiveren Take Two afviser et købstilbud fra den amerikansk spilmastodont EA: 1,9 milliarder dollars er ikke nok.

Amerikanske EA Games (Electronic Art), som ComON skrev om tidligere i dag, har budt på firmaet bag megasuccesen Grand Theft Auto. 1,9 mia. dollars - eller godt 9,5 milliarder danske kroner - har amerikanerne budt for Take-Two Interactive Software.

Men svaret er et rungende nej fra fra Take-Two, der mener, EA Games kun er ude på at score dem billigt, inden de frigiver det fjerde spil i Grand Theft Auto serien.

Lige som i sagen om Microsofts opkøb af Yahoo, mener Take-Two ikke, at EA Games bud er tilstrækkeligt til, at tilfredsstille aktionærene. EA har nu valt at offentliggøre deres bud, eftersom de sidste forsøg på at erhverve Take-Two har været holdt hemmelige.

Det bliver interessant at se, om Take-Twos aktionærer mener, 10 milliarder kroner er 'utilfredsstillende'.

GTA IV har i øvrigt release-dato den 29. april i år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    AP Pension

    AP Pension søger BI Developers

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job