Finansforbund: IBM udhuler dansk model

Den amerikanske it-virksomhed IBM kritiseres nu skarpt for at udhule den danske arbejdsmarkedsmodel.

I et åbent brev fra Finansforbundets landsmøde kritiseres den amerikanske it-virksomhed IBM i skarpe vendinger for at udhule den danske arbejdsmarkedsmodel.

»Et enigt landsmøde forholder sig stærkt kritisk over for arbejdsforholdene på flere IBM-kontrollerede virksomheder i Danmark. Mange stillinger står ubesatte, andre besættes med konsulenter og IBM-ansatte, der ikke er dækket af gældende overenskomst. Via sin ansættelsespolitik udhuler IBM langsomt den danske arbejdsmarkedsmodel. På sigt undergraves både overenskomst- og tillidsmandssystem,« skriver Finansforbundet i brevet.

Finansforbundet understreger, at virksomheder, der køber IBM's ydelser, har et medansvar.

IBM opfordres nu til at indgå i konstruktive forhandlinger med Finansforbundet for at sikre forbundets medlemmer ordentlige arbejdsforhold.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S