Krumspring i sager om museskader

Arbejdsskadestyrelsen har aldrig tidligere anerkendt en museskade på baggrund af smertetilstande. Alligevel hævder styrelsen hårdnakket, at den overvejer det seriøst hver eneste gang. Ifølge HK Privat er det så som så med styrelsens omhyggelige vurdering.

Arbejdsskadestyrelsens Erhvervssygdomsudvalg har netop fastslået, at museskader ikke kan anerkendes som arbejdsskader. Nu kritiserer en forsker afgørelsen for ikke at tage hensyn til de smerter, folk oplever. I Arbejdsskadestyrelsen glider man dog af på kritikken ved at sige, at man sender sager, der drejer sig om smertetilstande videre til vurdering i Erhvervssygdomsudvalget - men her ender samtlige sager med at blive afvist.

»Hvis vi får anmeldt sager, der alene drejer sig om smertetilstande, så vil vi overveje, om sådanne sager skal forelægges Erhvervssygdomsudvalget med henblik på eventuel anerkendelse,« siger kontorchef i Arbejdsskadestyrelsen, Ingrid Parsby, til ComON.

Hun forklarer, at museskader overordnet set ikke anerkendes som arbejdsskader efter erhvervssygdomsfortegnelsen, men at Erhvervssygdomsudvalget kan indstille til anerkendelse i konkrete sager på baggrund af en konkret vurdering af, om der er en overvejende sandsynlig sammenhæng mellem skaden og den arbejdsmæssige påvirkning. Dette kræver, at der har været tale om en særlig intensiv påvirkning. Ingrid Parsby kan dog ikke kaste lys over, hvad begrebet "særlig intensiv påvirkning" dækker over.

»Lige præcis, hvad der ligger i en særlig intensiv påvirkning, det kan jeg ikke sige noget om nu. Det kræver jo, at vi har haft en eller flere sager fra Erhvervssygdomsudvalget - men når vi har haft den eller de første sager, så kan jeg begynde at udtale mig om, hvad udvalget mener, der ligger i en særlig intensiv påvirkning,« siger hun.

Problemet er bare, at Erhvervssygdomsudvalget konsekvent afviser sager om museskader, og ifølge HK Privat er kontorchefens udtalelse da ikke udtryk for, at man i Arbejdsskadestyrelsen tager kritikken af til sig.

»Jeg giver ikke meget for hendes udtalelser, for Erhvervssygdomsudvalget har netop haft en ekstrem sag til behandling, og den har de afvist,« siger faglig arbejdsmiljøsekretær i HK/Privat, Sven-Erik Hermansen, til ComON.

»Vi har afprøvet en sag i marts måned, der vedrører et menneske, der i fem år har arbejdet med mus 90 procent af tiden, og som har lavet 12.000 klik om dagen - det har invalideret ham, fordi han nu ikke kan bruge sin højre arm på grund af smerter. Sagen blev afvist af et flertal i Erhvervssygdomsudvalget, selv om den var ekstrem, og hvis ikke sådan en sag kan anerkendes, så er det jo ligemeget,« siger han.

Sagen er nu sendt videre til Ankestyrelsen, og samtidig har HK rejst sagen for politikerne for dermed at vise, at gældende praksis i sager om museskader er uhensigtsmæssig.

Erhvervssygdomsudvalget har aldrig tidligere har fundet anledning til at give erstatning i en sag om museskade.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere